Menüler

DSİ 5. Bölge Müdürlüğünde, 22 Mart Dünya Su Günü Kutlandı

22.03.2019

Uluslararası Dünya Su Günü her yıl 22 Mart’ta tatlısu kaynaklarının önemine dikkat çekmek ve tatlısu kaynaklarının sürdürülebilir yönetimine odaklanılmasını sağlamak amacıyla kutlanmaktadır. 2019 yılının teması "Kimseyi Geride Bırakmamak” konulu resim ve kompozisyon yarışması etkinliği gerçekleştirildi.

DSİ 5. Bölge Müdürü Dr. Murat ALP başkanlığında, Bölge Müdürlüğü toplantı salonunda 22 Mart Dünya Su Günü “Kimseyi Geride Bırakmamak” konulu Resim ve Kompozisyon Yarışmasında dereceye giren öğrenciler, aileleri, okul yöneticilerinin katılımı ile kutlama gerçekleştirildi.

Törende, Bölge Müdürü Dr. Murat ALP yaptığı konuşmada “Tarım ve Orman Bakanlığımız ve Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü’müzün dünyanın birçok ülkesinde su adına yapmış olduğu çalışmalarını anlatarak;

“ 22 Mart Dünya Su Gününün her yıl farklı bir tema ile kutlandığını, bu yılın temasının “Kimseyi Geride Bırakmamak” olduğunu, bu anlamda tüm canlı hayatının ana yaşam kaynağı olan suyun, israf edilmeden, kirletilmeden gelecek nesillere aktarılması gerektiğini, bunun hepimizin ana görevi olduğunu belirterek, DSİ olarak,  suyun korunması ve daha verimli kullanılması için sulamada kapalı borulu sisteme geçildiğini, halkın can ve mal güvenliği için taşkın koruma ve dere ıslah çalışmalarını yaptıklarını, içmesuyu olarak bütün yerleşim birimlerinin uzun vadeli su ihtiyaçlarının güvenli bir şekilde karşıladıklarını, çevreye duyarlı olarak sudan en fazla faydanın sağlanması için gayret gösterdiklerini belirtti. Bu amaçla yapılan yarışmalara katılan ve dereceye giren sevgili öğrencilerimize, öğretmenlerine, okullarına ve ailelerine, gösterdikleri duyarlılık için teşekkür ederek,  kişi başına düşen yıllık su miktarına göre ülkemiz su azlığı yaşayan bir ülke konumundadır. Bu nedenle suyun israf edilmeden kullanılması büyük önem arz etmektedir.” dedi.

DSİ Genel Genel Müdürlüğünce ortaokul 7. ve 8. sınıfların katılımına açık olarak düzenlenen “Kimseyi Geride Bırakmamak” konulu resim ve kompozisyon yarışmasında Bölge Müdürlüğüne bağlı illerden katılan ve bölge bazında dereceye giren öğrencilere program kapsamında ödülleri takdim edildi.

Bölge Müdürü Dr. Murat Alp; “Dünya Su Günü Etkinlikleri kapsamda kamuoyunun bilgilendirilmesi ve duyarlılığın temini amacıyla düzenlemiş olduğumuz yarışmalara katılan ve dereceye giren sevgili öğrencilerimize, öğretmenlerine, okullarına ve ailelerine, gösterdikleri duyarlılık ve destekleri için teşekkür ettiğini, görünen tablonun geleceğe güvenle bakmamızı sağladığını ifade etti.

Akabinde Bölge Müdürlüğü bünyesinde Resim ve Kompozisyon Yarışmasında dereceye girenlere, çeşitli hediyeler ve teşekkür belgeleri takdim edildi. 

Resim Yarışmasında;

1. Alara ÇALIŞKAN           Prof. Dr. Mehmet Sağlam Ortaokulu / ANKARA

2. Özlem ALBAYRAK        Cemil Yıldırım Ortaokulu / ANKARA

3. Yurdagül KÖKSAL         Hun Ortaokulu / ANKARA

Kompozisyon Yarışmasında;

1. Zeynep Yıldırım           Sühendan Kürklü Ortaokulu / ANKARA

2. Irmak ERKAYA               Şehit Osman Evsahibioğlu  Ortaokulu / ANKARA

3. Beril ERCAN               Özel Yüce Ortaokulu/ ANKARA

Eserlerin sahiplerine Bölge Müdürü Dr. Murat ALP ve Bölge Müdür Yardımcıları Fatih FÜNLÜ, Saadettin CEYLAN ve Tolga Gökhan DİRİ tarafından ödülleri ve teşekkür belgesi takdim edildi.