Menüler

3 Bin Yıllık Hitit Barajı Etrafında Oluşturulan Rekreasyon Alanı İle Alacahöyük’teki Turist Sayısı İkiye Katlanacak

11.06.2018


Hititlerin, milattan önce 13'üncü yüzyılda inşa ettiği Çorum Alacahöyük’te bulunan, Başkent Hattuşaş’ın içme ve kullanma su ihtiyacını karşılayan Hitit Barajı, 2002 yılında başlatılan kazılarda ortaya çıkarılmıştı. Yaklaşık 20 bin metreküp su depolama hacmine ve 2,5 metre yüksekliğe sahip olan Hitit Barajı’nın taş dolgu seddinin yüksekliği ise o dönemde su tutma kapasitesinin çok daha fazla olduğunu gösteriyor.

Alacahöyük beldesinde bulunan proje sahası köy merkezine ve ören yerine yaklaşık 1,3 km mesafede yer alan, Anadolu’nun bu ilk barajı, koruma altına alınarak çevre düzenlemeleri tamamlandı. Toplamda 277 dekarlık rekreasyon sahasının bu yıl ziyaretçilere açılması planlanıyor. Bu çalışmalar ile Alacahöyük’e gelen yıllık 35 bin ziyaretçi sayısının ise ikiye katlanarak, 70 bine yükselmesi hedefleniyor.

Yeniden İşlev Kazandırılan Anadolu’nun İlk Barajı, Alacahöyük’te Zirai Arazilere Bereket Katıyor…

Anadolu'nun ilk barajı olma özelliğine sahip olan ve koruma altına alınan Hitit Barajı’nın yeniden işlev kazandırılması çalışmaları ve çevresindeki düzenlemeleri tamamlandı. Yeniden işlev kazandırılarak bölgedeki zirai arazileri sulayan 3 bin yıllık barajın çevresinde oluşturulan rekreasyon alanıyla ise Alacahöyük’teki ziyaretçi sayısının ikiye katlanması hedefleniyor.Dünyanın en büyük medeniyetleri arasında yer alan Hititlerin, 3 bin yıl önce inşa ettiği baraj, Orman ve Su İşleri Bakanlığı Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü tarafından gelecek nesillere aktarıyor.


Baraj Çevresinde Rekreasyon Alanı Oluşturuldu

Barajın arkeolojik kazı çalışmalarına da destek veren Orman ve Su İşleri Bakanlığı’nın sit alanı dışındaki bölgede tesis ettiği rekreasyon alanında sosyal tesisler, Alacahöyük Kazıları Araştırma Merkezi, misafirhane, kütüphane, sergi ve konferans salonu, satış büfeleri, yürüyüş bantları, otopark, Hitit arabalarıyla yapılabilecek geziler için yollar, baraj ve kazı alanları için seyir terasları, tabii tarım alanları, laboratuvar, atölyeler ve çalışma ofisleri yapıldı. Aynı zamanda tarihi Hitit Barajı ile bölgedeki zirai arazilerin sulanmasını sağlandı.Kültür Turizmine Katkı Veriliyor

DSİ olarak Avrupa ve Ortadoğu’nun mitolojisini, dilini, dinini, siyasetini büyük ölçüde etkileyen Hititlerin, en önemli yerleşim merkezleri arasında yer alan, tarihi Alacahöyük’te bulunan antik Hitit Barajı’nın da tanıtımını ve korumasını gerçekleştiren bir kurum olarak çok önemli bir rol üstleniyoruz.

Hitit Barajının Çorum ilimize ve Ülkemize hayırlı olmasını dileriz.