Menüler

Türkiye'nin en uzun içme suyu tüneli Ankara İçme Suyu Projesi Gerede Sisteminin büyük kısmı açıldı...

20.04.2018


Türkiye'nin en uzun içme suyu tüneli olan 31 bin 592 metrelik Gerede Tüneli'nin 28 bin 315 metrelik kısmının açıldı.,Orman ve Su İşleri Bakanlığı Müsteşarı Akif Özkaldı, Ankara Büyükşehir Belediyesi Su, Kanalizasyon İdaresi (ASKİ) Genel Müdürü Prof. Dr. Cumali Kınacı, DSİ Genel Müdür Yardımcısı Kaya Yıldız ve DSİ 5. Bölge Müdürü Dr. Murat Alp ve beraberindeki heyet ile Ankara İçme Suyu 2. Merhale Projesi Gerede Sistemi Işıklı Regülatörü'nde incelemede bulundu.

Türkiye'nin en uzun içme suyu tüneli olan toplam 31 bin 592 metre uzunluğundaki Gerede Tüneli'nin 28 bin 315 metrelik kısmının açıldığı DSİ 5. Bölge Müdürlüğümüz tarafından gerçekleştiren bilgilendirme sunumunda açıklandı.

"Bu proje Ankara'yı çok rahatlatacak"
Orman ve Su İşleri Bakanlığı Müsteşarı Sayın Akif Özkaldı, “Gerede Tüneli ile ilgili olarak, "Tünelinin tamamlanması ile enerji tüketmeden su Çamlıdere Barajı'na iletilecektir. DSİ tarafından ülkemizin bugünlerini değil yarınlarını düşünerek büyük projelere imza atılmaktadır. Gerede Sistemi'nin tamamlanması ile Ankara ilinde yaklaşık 9 milyon nüfusun 2060 yılına kadar olan içmesuyu ihtiyacı karşılanacaktır.” ifadelerini kullandı.
Orman ve Su İşleri Bakanlığı Müsteşarı Sayın Akif Özkaldı;
Bu projenin hayata geçirilmesinde en büyük destekçileri olan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Binali Yıldırım ve Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu'na teşekkür etti.