Menüler

Kızlaryolu Barajı Sulaması ile Çankırı, Çorum ve Kastamonu’da 155 Bin 650 Dekar Zirai Alan Su İle Buluşacak.

08.01.2018

Kızlaryolu Barajı Sulaması Proje Yapım İşi Ön Rapor Sunumu ve Değerlendirme Toplantısı Gerçekleştirildi.

Temeli Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu tarafından 17 Aralık 2017 tarihinde atılan, “Çankırı- Devrez Kızlaryolu Barajı” Sulamasının Proje Yapım İşi Ön Rapor Sunumu ve Değerlendirme Toplantısı, 08.01.2018 tarihinde, DSİ 5. Bölge Müdürlüğü Toplantı Salonunda, Bölge Müdürümüz Mahmut Dündar’ın Başkanlığında, Bölge Müdür Yardımcılarımız, Firma yetkilileri ve İlgili personelin katılımları ile gerçekleştirildi.

Devlet Su İşleri 5. Bölge Müdürlüğümüz tarafından yürütülen 1952’den beri hasretle beklenen, 92 metre yüksekliğindeki Devrez Kızlaryolu Barajında depolanacak 132 milyon metreküp su ile Çankırı’da 58.750, Kastamonu’da 69.650 ve Çorum’da 27.250 dekar olmak üzere toplam 155.650 zirai arazinin sulanmasını sağlayacaktır. Sulanacak bu arazinin 143.750 dekarı cazibeli basınçlı boru sistemle, 11.900 dekarı ise pompajlı olarak sulanacaktır. Ayrıca Devrez Kızlar Yolu Barajı ile Yılda 5 MW Enerji Üretilecektir.

Çankırı, Çorum ve Kastamonu illerimizin topraklarını bereketlendirecek dev proje, Devrez Kızlar Yolu Barajı Sulaması Proje Yapım İşi Ön Rapor Sunumunun ardından genel bir değerlendirme yapan Bölge Müdürümüz Mahmut Dündar; yatırım programında yer alan bu projenin bir an önce faydaya dönüşmesi için, projelerinin ivedi bir şekilde hazırlanarak, iş bitim tarihi olan 06.09.2018 tarihine kadar sunulması için gerekli talimatları verdi. Akabinde, vatandaşlarımızın hasretle beklediği sulama inşaatının da yatırım programına alınması için teklif edeceklerini belirterek, gerekli hazırlıkların yapılacağını ifade etti.

 

Dev Proje İle Milli Ekonomiye Yıllık 101 Milyon TL Katkı Sağlanacaktır.

Devrez Kızlar Yolu Barajı Sulaması İnşaatının tamamlanması ile toprak ve su kaynakları buluşacak,  tarımsal gelirde altı kat artış sağlanmasının yanı sıra milli ekonomiye yılda 101 milyon TL zirai gelir sağlanacaktır. Çankırı, Çorum ve Kastamonu İllerinde çiftçimizin yüzü gülecek ayrıca yeni zirai mahsullerin ekimi ile daha farklı alternatif ürünler elde edilecektir.