Menüler

Başkent Ankara ’ya Ait 249 Milyon Lira Yatırım Bedelli 15 Tesisin Temeli Atıldı.

23.11.2017


Ankara İlimizde DSİ 5. Bölge Müdürlüğümüz Sorumluluk Alanında Bulunan 215 Milyon lira yatırım bedelli 14 adet tesisimizin de içinde yer aldığı temel atma merasimi gerçekleştirildi.

249 Milyon TL Yatırım Bedelli 15 Tesisin Temel Atma Merasimi, 22 Kasım 2017 tarihinde DSİ Genel Müdürlüğü Konferans Salonunda düzenlenen törene, Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, Çalışma ve Sosyal  Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu, Orman ve Su İşleri Bakanlığı Bakan Yardımcısı Harun Tüfekci, Ankara Valisi Ercan Topaca, Ankara Milletvekilleri, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Tuna, Orman ve Su İşleri Bakanlığı Müsteşarı Akif Özkaldı, Müsteşar Yardımcıları Ali Rıza Diniz, Cemal Nogay, Hüseyin Dinçer, DSİ Genel Müdürü Murat Acu, DSİ 5. Bölge Müdürümüz Mahmut Dündar ve Bakanlığımıza Bağlı OGM, DKMP, MGM, SGM, kamu kurum ve kuruluşlarının üst düzey yetkilileri, ilçe Belediye Başkanları, muhtarlar, basın mensupları ile çok sayıda vatandaş iştirak etti.

Bakan Eroğlu temel atma merasimi öncesinde DSİ Genel Müdürlüğü Namık Kiper Toplantı Salonunda yapılan Ankara İl Koordinasyon Toplantısına Başkanlık yaparak ardından temel atma merasimine katıldılar.

Temeli atılan DSİ’ye Ait 14 adet tesis;

1-   Ankara Elmadağ Süleymanlı Barajı

2-   Ankara Bala Çavuşlu Barajı

3-   Ankara Bala Evciler Barajı

4-   Ankara Şereflikoçhisar Seymenli Barajı

5-   Ankara Kızılcahamam Bağören Barajı

6-   Ankara Nallıhan Uluhan Barajı

7-   Ankara Nallıhan Çalıcaalan Barajı

8-   Ankara-Şereflikoçhisar Karabük Göleti

9-   Ankara-Elmadağ Süleymanlı Barajı Sulaması

10-     Ankara Bala Evciler Barajı Sulaması

11-     Ankara Bala Çavuşlu Barajı

12-     Ankara Haymana Sırçasaray Barajı Sulaması

13-     Ankara Haymana Evliyafakı Göleti Sulaması

14-     Ankara İli Kazan İlçe Merkezi Ova Çayı Taşkın Koruma

-  5 adedi Sulama

-  7 adedi Baraj

-  1 adedi Gölet

-  1 adedi taşkın koruma tesisi,

215.144.829 TL ‘ye mal olacak tesislerle;

-  48 537 dekar tarım arazisi sulanacak,

-  17,46 milyon m3 su depolanacak,

-  1 ilçe taşkınlardan korunacaktır.

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu;

‘’Hükûmet olarak Başkent Ankara’ya 15 yılda 77 Milyar TL yatırım sağladık. Orman ve Su İşleri Bakanlığı olarak da son 15 yılda Ankara ilimize 2 Milyar 670 Milyon TL yatırımlar yaptıklarını belirten Eroğlu;’’ Ankara’da Şereflikoçhisar ilçesine yıllık 7,41 milyon m3 içmesuyu sağladık. 22 baraj ve 9 gölet inşa ettik. 153.355 dekar araziyi sulamaya açtık ve çiftçilerimize yıllık 100 milyon TL zirai gelir artışı sağladık. 76 derenin ıslahını tamamladık. ’dedi.

Eroğlu; Ayrıca Bakanlık olarak Ankara’da 83 milyon fidanı toprakla buluşturduk. 7 şehir ormanı, 6 bal ormanı ve 17 mesire yeri tesis ettik. Orman köylülerimiz için yeni gelir kapıları açtık. Milli Parklar ve Tabiat Parkları ile vatandaşlarımızı tabiatla buluşturduk. 45 adet Otomatik Meteoroloji Gözlem İstasyonu, 5 adet Havaalanı Otomatik Meteoroloji Gözlem İstasyonu, Yüksek Atmosfer Gözlem İstasyonu, Meteoroloji Radarı ile Yıldırım Tespit ve Takip Sistemi kurduk. ’dedi.

Bakan Eroğlu; Bu günde DSİ tarafından inşa edilecek Elmadağ Süleymanlı Barajı, Bala Çavuşlu Barajı, Bala Evciler Barajı, Şereflikoçhisar Seymenli Barajı, Kızılcahamam Bağören Barajı, Nallıhan Uluhan Barajı, Nallıhan Çalıcaalan Barajı, Şereflikoçhisar Karabük Göleti, 5 adet sulama ve 1 adet taşkın koruma tesisi olmak üzere toplam 14 adet 1 adette Orman Genel Müdürlüğü (OGM) tarafından yapılacak tesisin temelini atıyoruz.

Temeli atılacak tesislerle 48.537 dekar zirai alan modern sulama sistemine kavuşacak 17 milyon 460 bin metreküp su depolanacak ve 1 ilçe taşkın zararlarından korunacak. Ayrıca yangın gözetleme kuleleri, mesire yerleri, orman yolları ve yangın ilk müdahale ekip binası tesis edilecektir. ’ dedi.

Bakan Eroğlu son olarak “Bu projelerde bizlere büyük destek veren başta Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a ve Başbakanımız Binali Yıldırım’a aziz milletim adına şükranlarımı sunuyorum.” diyerek konuşmasını tamamladı.

DSİ Genel Müdürü Murat Acu;

1954 yılından 2003 yılına kadar geçen 49 yıllık sürede Ankara İlimize 10 baraj, 16 Adet Gölet, 20 Adet Sulama Tesisi, 127 Adet Taşkın Kontrol tesisi ve 3 Adet İçmesuyu Tesisi olmak üzere toplam 176 Adet tesis inşa edilmiş iken,

Son 15 yılda, Şereflikoçhisar ilçesine yıllık 7,41 milyon m3 içmesuyu sağladık, 22 adet Baraj, 9 adet gölet ve 25 adet sulama tesisi ile 153 355 dekar araziyi sulamaya açtık ve çiftçilerimize yıllık 100 milyon TL zirai gelir artışı sağladık. 76 adet dere ıslahı ile; 1 şehir merkezi ve 120 meskun mahal taşkınlardan korunmuştur.

GÖL-SU’nun devamı olan 1071 Baraj Projesi ile 31 adet tesisi 31 Aralık 2019 tarihine kadar tamamlayacağız. Bu işlerin 6 adedi tamamlanmış olup, kalan işler de tamamlandığında 92 050 dekar arazi sulu tarıma kavuşturulacaktır.

Bugünde temelini atacağımız 14 adet tesis tamamlandığında 48.537 dekar zirai alan modern sulama sistemine kavuşacak 17 milyon 460 bin metreküp su depolanacak ve 1 ilçe taşkın zararlarından korunacaktır.

Sözlerime son verirken, bizlere her zaman destekleri ile büyük güç veren başta Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN’a, Başbakanımız Sayın Binali YILDIRIM’a, Orman ve Su İşleri Bakanımız Sayın Prof. Dr. Veysel EROĞLU’na, Valimize, Milletvekillerimize ve Muhtarlarımıza şükranlarımı sunuyor, yüklenici firmaların çok değerli çalışanlarına,  DSİ mensubu kıymetli mesai arkadaşlarıma teşekkür ediyor, bu tesisin ülkemize ve aziz Ankaralı vatandaşlarımıza hayırlı olmasını diliyor, sizleri saygı ile selamlıyorum.  dedi.        Elmadağ Süleymanlı Barajından canlı bağlantı ile temel atma merasimi gerçekleştirildi.

        Hayırlı olsun.