Menüler

Düzce-Efteni Gölü Islahı İşine Ait Sözleşme İmzalandı.

17.11.2017

Efteni Gölü Islah Çalışması ile Efteni Gölü, Turizm, Çevre ve Taşkın Kontrolü Açısından Daha Fonksiyonel Hale Getirilecek.

DSİ’nin Düzce yatırımları tüm hızıyla devam ediyor.

Orman ve Su İşleri Bakanımız Prof. Dr. Veysel Eroğlu’nun talimatları çerçevesinde proje çalışmaları tamamlanarak ihalesi gerçekleştirilen Düzce-Efteni Gölü Islahı İşine Ait Sözleşme,  17 Kasım 2017 tarihinde DSİ 5. Bölge Müdürümüz Mahmut Dündar ile Uluova İnşaat arasında imzalanmıştır.

Projenin Yeri ve Amacı:

 Düzce İli, Gölyaka ilçesi sınırları içerisinde yer alan Efteni Gölü ve çevresinde  ‘’Efteni Gölü Sulak Alan Yönetim Planı’’ da göz önünde bulundurularak, turizm, çevre ve taşkın kontrolü açısından daha fonksiyonel taşkın koruma yapıları oluşturmaktır.Düzce Efteni Gölünün 115 m de olan mevcut olan göl su seviyesini 117 m kotuna çıkararak daimi sulak alanını büyütmektir.

Göl su seviyesinin kotunu 117 m’de sabit tutmak suretiyle sulak alanın korunması, canlıların korunması, turizm, çevre ve taşkın kontrolü amacıyla Göl Alanı Kontrol Yapıları yapılacaktır.

Sözleşmesi imzalanan Düzce-Efteni Gölü Islahı işi kapsamında;

 Sedde Yapılması

2.869,97 metre Uğursuyu-Aydınpınar Seddesi yapılacaktır.

1.906,42 metre Güney Yamacı-Aksu Seddesi yapılacaktır.

2.337,97 metre Göl Aynası Seddesi yapılacaktır.

Bu seddelerin üzerinde sulak alan izleme, turizm ve çevre incelemeleri için ulaşım imkanları sağlanmış olacaktır.Kontrol Yapıları

Aksu Regülatörü yapılacaktır.

Göl Aynası Kontrol Yapısı yapılacaktır.

İletim Hattı

1375,00 m uzunluğunda, 6 Atm. Basınç Dayanımlı Ø560 Anma Çaplı PE100 boruların döşenmesi yapılacaktır.

Düzce ili, Gölyaka ilçe sınırında bulunan Efteni Gölü, bir kuş cenneti ve endemik türlerin yuvası olup, yapılan bu çalışma ile bu sulak alan varlığının da korunması sağlanarak turizme olan katkısının arttırılması ve taşkın açısından daha güvenli olması sağlanacak, sulak alanın da hayatiyetini sürdürmesine imkan sağlanmış olacaktır.Düzce ilimize ve Gölyaka ilçemize hayırlı olsun.