Menüler

Ankara’da son 14 yıla DSİ projeleri damga vurdu.

11.11.2017


Başkente son 14 yılda DSİ Genel Müdürlüğü’nce yaklaşık 3 milyar liralık yatırım yapıldı. 20 baraj yapan ve 76 dere ıslahı gerçekleştiren DSİ, 21 Kasım’da da Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın katılımıyla 10 tesisin açılışını yapacak.


Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu’nun talimatıyla Ankara’da Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü tarafından 2003-2017 yılları arasında 20 adet baraj ve toplam 216,21 milyon metreküp su biriktirme hacmine ulaşılan 9 gölet tamamlandı. Bu çalışmalarla birlikte 76 derenin ıslahı da tamamlanarak, Ankara’ya yaklaşık 2 milyar 400 milyon TL tutarında muhteşem bir yatırım gerçekleştirildi.

10 TESİS DAHA AÇILIYOR

21 Kasım’da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla açılışı gerçekleştirilecek olan 375 Dev Tesisin Açılış Merasimi kapsamında, Ankara’da üç baraj, 3 sulama ve 4 taşkın koruma tesisi olmak üzere 10 tesisin açılışı yapılarak halkın hizmetine sunulacak. DSİ 5. Bölge Müdürü Mahmut Dündar, “Açılışını yapacağımız 49 milyon TL yatırım bedelli bu tesisler ile 10 bin 820 dekar zirai araziyi suyla buluşturuyoruz ve bir ilçe ile 4 köyü taşkından korumuş olacağız” dedi. Dündar, Orman ve Su İşleri Bakanı Sayın Veysel Eroğlu’nun talimatıyla başlatılan ve büyük sulama projeleri alanları dışında kalan kırsal kesimlerde ise kısa sürede sulu tarıma geçilmesi ve civardaki içme kullanma suyu ihtiyaçlarının karşılanması hedeflenen “Göl-Su Projesi kapsamında da çalışmalar yürüttüklerini belirtti. Dündar, “Ankara’da 2003 yılından bugüne kadar 20 baraj ve 9 gölet tamamlanmış olup, toplam 216,21 milyon metreküp su biriktirme hacmine ulaşıldı. 21 Kasım tarihinde Cumhurbaşkanımızın katılımıyla; Güdül Çukurören, Güdül Kırkkavak, Akyurt Barajları ile Ayaş Bayram Göleti Sulaması, Güdül Çukurören Barajı Sulaması, Kazan Tekkeköy Göleti Sulaması, Haymana Evliyafakı Köyü Taşkın Koruma İnşaatı, Bala Aydoğan Keklik Deresi Taşkın Koruma İnşaatı, Haymana Büyükyağcı Serenli Deresi Taşkın Koruma İnşaatı, Haymana İlçesi Yaprakbayırı Köyü Yerleşim Yeri ve Arazilerinin Köyiçi (Asi, Ağıl, Pilli, Kol) dereleri hizmete açılacak” dedi.

224 BİN DEKAR ALAN SUYA KAVUŞACAK

Dündar, “Ankara’da 2003 yılından bugüne kadar 24 sulama tesisini tamamlayarak, 152 bin 330 dekar zirai alanı sulamaya açtık. 2019 yılı sonuna kadar 17 adet sulama tesisi daha hizmete alarak, yaklaşık 224 bin dekar zirai alanı sulamaya açacağız, açılacak tesislerin tamamlanmasıyla tarımsal gelirde 145 milyon lira artış sağlanacak, 110 bin kişiye zirai istihdam imkanı temin edilmiş olacak” ifadelerini kullandı. “Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğümüz Ankara’ya yaptığı yatırımlarla vatandaşlarımıza memba kalitesinde sağlıklı ve temiz içme ve kullanma suyu temin etmeye devam ediyor” diyen Dündar, “2003 yılından bugüne kadar tamamladığımız 2 içme suyu tesisi ile toplamda 34 bin kişi için yılda 7,41 milyon metreküp içme suyu temin ettik. 2019 yılı sonuna kadar 1 içme suyu tesisini daha tamamlayarak, toplamda 4,6 milyon kişi için yılda 226 milyon metreküp içme suyu sağlayacağız” dedi.

DSİ’nin, Ankara’yı sel ve taşkın zararların korumak amacıyla son sürat çalıştığını ifade eden Dündar, Başkentin hayal projesi Keçiören Çubuk Çayı Ihlamur Vadisi’nin de tamamlandığını Gölbaşı Mogan sel kapanı inşaatını da tamamlayıp hizmete aldıklarını kaydetti.