Menüler

DSİ 5. Bölge Müdürlüğümüz Balıklandırma Tesisi, Mersin Balığı İçin Umut Işığı Oldu…

07.11.2017

Nesli tükenmekte olan Mersin balığı için DSİ 5. Bölge Müdürlüğü Gölköy Balıklandırma Tesisimizde çalışmalarına devam ediyor.

Değerli havyarı ile ekonomik balıklar arasında yer alan, ancak nesli tükenme tehlikesi yaşayan Mersin balığının popülasyonunun artırılması amacıyla DSİ 5. Bölge Müdürlüğümüze bağlı Gölköy Su Ürünleri İstasyonunda 196 m2 beton havuz ve 25 500 m2 toprak havuz, mersin balıklarının yeni yaşama alanı olarak hazırlanmış, istasyona su sağlayan ana isale hattı, 300 tonluk su deposu ve dinlendirme havuzları bulunmaktadır. Kuluçkahane binası ve laboratuvarları mersin balığının tam kontrollü üretimi için dizayn edilerek, araç-gereç ve cihazlarla  donatılmıştır. Tam tesisatlı tesisimizde dinozor çağından kalma mersin balıklarımız görevli personellerimiz tarafından üretilip balıklandırmaya uygun boya getirilerek program dâhilinde rezervuarlara bırakılmaktadır.

Tesisimizde ayrıca iç sularımızda nesli tükenmekte olan mersin balığının tam ve yarı kontrollü üretimi ile ilgili çalışmalar devam etmektedir.