Menüler

Tımarlı Sulaması 2. Kısım İnşaatı İşine Ait Değerlendirme Toplantısı Yapıldı.

22.09.2017
Orman ve Su İşleri Bakanlığı Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü 5. Bölge Müdürlüğümüz tarafından yürütülen Çankırı ile Çorum illerimizin topraklarını bereketlendirecek proje, Kızılırmak Tımarlı Sulaması 2. Kısım inşaatında çalışmalar devam ediyor.

Tamamlandığında 77 bin 050 dekar alanı sulayacak olan Çankırı Kızılırmak Vadi Sulamaları 1. Merhale Projesi Tımarlı Sulaması 2. Kısım İnşaatı işine ilişkin, sulama gerçekleşme durumu, inşaat-imalat ve toplulaştırma ile ilgili değerlendirme toplantısı, 20 Eylül 2017 tarihinde DSi 5. Bölge Müdürlüğü Toplantı Salonunda gerçekleştirildi. DSİ 5. Bölge Müdürü Mahmut Dündar’ın başkanlığında gerçekleştirilen toplantı, ilgili teknik personel, yüklenici firma temsilcileri ve proje firması temsilcilerinin katılımlarıyla yapıldı.


Bilgilendirme toplantısında ortaya konan veriler ve değerlendirmeler ışığında, yüklenici firmaya ve ilgili personele gerekli talimatlar verildi. Su kaynağı Tımarlı HES olan Projenin kısa sürede faydaya dönüşmesi amacıyla yapılacak çalışmalar istişare edildi ve yol haritası belirlendi.


Bu Proje İle, Milli Ekonomiye Yıllık 24 Milyon 600 TL Katkı Sağlanacaktır.

DSİ 5. Bölge Müdürü Mahmut Dündar, yaptığı değerlendirmede; Orman ve Su işleri Bakanımız Sn. Prof. Dr. Veysel Eroğlu’nun talimatları çerçevesinde Çankırı ve Çorum için önemli bir projeyi daha hayata geçirdiklerine dikkati çekerek, şunları kaydetti: “Kızılırmak Tımarlı Sulaması 2. Kısım İnşaatının tamamlanması ile toprak ve su kaynakları buluşacak,  tarımsal gelirde altı kat artış sağlanmasının yanı sıra milli ekonomiye yılda 24 milyon 600 bin TL zirai gelir artışı sağlanacaktır. 7 bin 500 kişiye zirai istihdam temin edilmiş olacaktır. Özellikle çeltik üretimi ile Çankırı ve Çorum İllerinde çiftçimizin yüzü gülecek ayrıca yeni zirai mahsullerin ekimi ile daha farklı alternatif ürünler elde edilecektir, bu doğrultuda çalışmaları hızlandırmalıyız” dedi.


% 39 Fiziki gerçekleşmeye ulaşan Projenin su kaynağı olan Tımarlı HES’in Özel sektör tarafından yapımında meydana gelen gecikmeyi telafi etmek suretiyle bir an önce tamamlanarak hizmete alınması için çalışmalarımız tüm hızıyla devam etmektedir.